Co położyć na hydroizolację?

„Widziałeś kiedyś, jak deszcz pada na dachy i ściany budynków? Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że Twoje mieszkanie nie jest częścią tego widoku? Hydroizolacja jest tym, co oddziela nas od tej wody. Jest to bardzo ważny element każdego budynku, a jego wybór powinien być dokładnie przemyślany. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co położyć na hydroizolację?”


Podłoże – czyste, suche i równomierne. Pamiętaj również, że izolacja musi mieć kontakt z ogrzewaniem podłogowym. Oczyszczone powierzchnie poddasza i piwnicy można zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci ze szlamem mineralnym. To cementowa zaprawa uszczelniająca wzbogacona polimerami. Tworzy ona powłokę, która ma właściwości hydroizolacyjne. Na tak przygotowaną podstawę można położyć na przykład papy termozgrzewalne lub folię PVC.

Czy pod hydroizolację trzeba gruntować?

Wszystko zależy od stanu podłoża. Jeśli jest to nowa powierzchnia, która nie była wcześniej poddawana żadnym pracom, wówczas gruntowanie hydroizolacji nie będzie konieczne. Natomiast, jeśli mamy do czynienia ze starą powierzchnią, gruntowanie hydroizolacji będzie wymagane. Usunięcie starego tynku i oczyszczenie podłoża od kurzu i brudu to pierwszy etap pracy. Następnie należy na powierzchnię nanieść grunt lub primer, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności podłoża do hydroizolacji.

Czy można polozyc hydroizolację na mokry beton?

Tak, można użyć tzw. izolacji szlamowej. Jest to mineralna zaprawa uszczelniająca, która stosowana jest na wszelkiego rodzaju podłożach mineralnych. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie suchości na powierzchni betonu czy innych materiałów budowlanych.

Ile warstw hydroizolacji na balkonie?

Zdecydowanie najlepiej jest położyć dwie cienkie warstwy izolacji w jednym dniu pracy. Pamiętajcie, że nakładana grubość powinna mieścić się w przedziale od 0,5 mm do 1 mm – więcej może być już zbędne. Takie uszczelnienie podpłytkowe gwarantuje nam optymalne zabezpieczenie balkonu przed wnikaniem wody lub wilgoci.

Zobacz także:  Gdzie się stosuje folię paroizolacyjna?

Jak zrobić balkon żeby nie przeciekał?

Spiszemy Ci kilka sprawdzonych sposobów. Pamiętaj, że uszczelnienie balkonu przede wszystkim powinno być skuteczne, ale także estetyczne i bezinwazyjne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest system Hyperdesmo-T, który polega na uszczelnieniu i zabezpieczeniu specjalną warstwą ochronną. Dzięki temu można naprawić przeciekającą konstrukcję nie naruszając płytek. Jest to szybkie, łatwe i efektywne rozwiązanie, które gwarantuje długoterminowa ochrona przed wilgocią.

Czy hydroizolacja na balkonie jest konieczna?

Zdecydowanie tak! Warto zabezpieczyć taras i balkon przed wodą i wilgocią, ponieważ może to spowodować poważne problemy z płytami betonowymi. Nawet niewielka ilość wody może korodować strukturę, dlatego izolacja jest bardzo ważna. Hydroizolacja balkonu i tarasu zapobiegnie również rozwojowi mikroorganizmów oraz przeciekaniu.

Po jakim czasie można kłaść płytki na hydroizolację?

Płynną folię należy mocno wcierać w podłoże przy nanoszeniu pierwszej warstwy, aby zasklepiła wszelkie pory. Po czterech do sześciu godzinach na całą zabezpieczoną powierzchnię nakłada się drugą warstwę. Po upływie 12 godzin można układać płytki ceramiczne na hydroizolację.

Czy folia w płynie jest konieczna?

Tak i nie. Dopóki mówimy o płaskich, jednolitych powierzchniach – folia w płynie powinna wystarczająco je zabezpieczyć. Pamiętajmy jednak, że ponieważ stosujemy ją na ogół w takich pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie, to nieodłącznym ich elementem są też różnego rodzaju rury, czasem również gorące. Folia ta może się więc odkształcać i rozciągać pod wpływem temperatury, a także ulegać uszkodzeniom mechanicznym.