Ile kosztuje izolacja pozioma starego budynku?

Przesłanka: Ile kosztuje izolacja pozioma starego budynku?

Zastanawiasz się, ile kosztuje izolacja pozioma starego budynku? Czy jest to duży wydatek? Izolacja pozioma to ważna inwestycja, która może znacznie obniżyć rachunki. Jeśli masz starą kamienicę, to inwestycja w izolację poziomą może być niezbędna. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega izolacja pozioma i ile kosztuje.


Przybliżony koszt całej inwestycji szacuje się na 20 000 zł. Zakładając, że powierzchnia do ocieplenia wynosi 100 m2, to koszt izolacji wyniesie od 5000 do 9000 zł.

Jaka najlepsza izolacja pozioma?

Dobrze sprawdza się przy średnich izolacjach przeciwwilgociowych membrana kauczukowa-bitumiczna. Warto stosować ją w podziemnych częściach fundamentów i ścian fundamentowych. Tego typu izolacja powinna być naniesiona na zagruntowany beton, gdyż chodzi o dobre połączenie z podłożem.

Po co izolacja fundamentów?

Otóż, konstrukcja fundamentów łączy się bezpośrednio z gruntem poprzez swoje podstawy. Woda zawarta w gruntach przenika poprzez te podstawy, a wraz z nią – wilgoć. Wilgoć jest szkodliwa dla ścian budynku – powoduje grzybienie i pogarsza izolacyjność termiczną. Dobre hydroizolowanie chroni przed tymi szkodami.

Jakie rodzaje izolacji należy rozważyć? Najpopularniejsze są systemy: membranowe (folia polietylenowa, folia PVC), warstwowe (cement kompozytowy) oraz płynne (Bituminy). Należy indywidualnie dobrać typ izolacji w oparciu o analizę stanu podłoża, czyli gruntu lub starej izolacji (jeśli to możliwe). Zwykle na mokrych i gliniastych gruntach stosujemy system Folie polietylenowe – FPO, natomiast na suchszych i gorszej jakości gruntach – FPA lub FPL. 4PVC to natomiast produkt przeznaczony raczej do drogiego, ale skutecznego zabezpieczenia antykorozyjnego metalowych elementów konstrukcyjnych np. studni kanalizacyjnych czy rur odpływowych itp.

Czy trzeba izolować fundamenty?

Tak, zdecydowanie tak. Nie wykonane właściwie izolacje może skutkować powstaniem niektórych groźnych problemów budowlanych i konstrukcyjnych m.in. pęknięć ścian czy ław fundamentowych, a w przypadku fundamentów starego budynku może prowadzić do erozji podłoża przez rosnące na nim krzewy i drzewa. Dlatego tak ważne jest wykonywanie hydroizolacji już na etapie budowy domu lub innego obiektu, aby zapobiegać ewentualnym problemom w przyszłości.

Zobacz także:  Co na izolację przeciwwilgociowa?

Ile kosztuje odkopanie i izolacja fundamentów?

Średni koszt prac ziemnych to około 130 – 170 zł za godzinę pracy ekipy. Tak więc do kosztów wykonania izolacji i zasypania fundamentów o łącznej powierzchni 100 m2 wynoszących 10000 – 16800 zł należy doliczyć około 1300 – 1700 zł na ich odkopanie.

Czy można odkopać cały fundament?

Czy odkopywanie fundamentów jest bezpieczne? Jakie są głębokości odkopów?
Odkopywanie fundamentów wykonuje się zwykle do głębokości 1 metra poniżej poziomu gruntu. Głębsze odkopy mogłyby doprowadzić do ograniczenia ich stabilności i nieodwracalnych uszkodzeń w konstrukcji nośnej budynku. Dlatego też, aby zachować bezpieczeństwo, należy unikać całkowitego odkopania fundamentu.

Ile warstw izolacji poziomej?

Na ogół stosuje się dwie warstwy izolacji, które łączy się z lepikiem. grubość? 2-3 mm W jakiej odległości? W przypadku izolacji na bitumicznej piance usytuowanej bezpośrednio pod papy, warstwy izolacji układa się wprost na piance, natomiast w przypadku polietylenowej pianki umieszcza się między nim a papy papę kontaktową.

Czy zawsze potrzebna jest izolacja pionowa?

To zależy od warunków gruntowo – wodnych. Najważniejsze jest, czy fundament znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej i czy grunt jest przepuszczalny (piaski lub pospółka). W takich warunkach korzystnych izolacja pionowa nie jest potrzebna.