Co to jest plastyfikator do betonu?

Plastyfikatory to specjalistyczne substancje dodawane do betonu w celu poprawy jego właściwości. Wśród korzyści wymienia się lepszą przyczepność, wytrzymałość oraz elastyczność. Warto wiedzieć, jak działają plastyfikatory i jakie są ich rodzaje, aby móc wybrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb.


Plastyfikator do betonu to nic innego jak substancja, która wpływa na pewne właściwości fizyczno-chemiczne mieszanek cementowych. Dzięki plastyfikatorowi polimerowemu, tak zwanym PVAc, można uzyskać lepki żel, który łatwo się rozprowadza i jest bardzo elastyczny. PVAc jest dodawany do mieszanek cementowych w celu zwiększenia ich plastyczności, a także wydłużenia czasu wiązania.

Ile plastyfikatora do betoniarki?

Zasada jest prosta – im większa ładowność, tym więcej produktu. Zalecane jest stosowanie go w takiej ilości, aby nie przekraczała ona 5% masy cementu.

Co to są plastyfikatory i do czego służą?

Plastyfikatory to dodatki, które pozwalają na znaczną poprawę parametrów mechanicznych danej substancji. Zazwyczaj wykorzystuje się je podczas produkcji tworzyw sztucznych, ale najpowszechniejsze zastosowanie znajdują w budownictwie. Dzięki plastyfikatorom można uzyskać lepszą jakość i wytrzymałość produktu finalnego. Plastyfikatory mają również wpływ na estetykę powierzchni, gładkość oraz elastyczność. Obecnie istnieje wiele rodzai plastyfikatorów – pozostałe (barwiące, iniekcyjne, adhezyjne, pianotwórcze). Dodatek plastyfikujący jest dobierany indywidualnie do każdego procesu produkcyjnego i ma duży wpływ na końcowe parametry produktu.

Co lepsze wapno czy plastyfikator?

Jeśli chodzi o cenę to bezwględnie plastyfikator. Jeden worku plastyfikatora kosztuje około 2,5-3 złotego, podczas gdy tona wapna to koszt rzędu 70-80 złotych. Ponadto stosowanie plastyfikatora daje ten sam efekt co dodatek wapna, a więc poprawia urabialność zaprawy cementowej.

Ile plastyfikatora do posadzki?

Zwykle używa się go w ilości od 0,5 do 1,5 procenta masy cementu. Jako dodatek do posadzek warsztatowych i obiektów function-line znajduje się on na liście norm ATEX. Poza tym wylewka nie zmieni swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur i będzie cechowała się większą przewodnością cieplną. Użycie plastyfikatora nie może być większe niż 5 procent masy cementu – podobnie jak uziarnienia kruszywa, powinny one stanowić około 20 procent objętości wypełniającego cały sylikatowy materiał posadzki.

Zobacz także:  Czym najlepiej zaizolowac fundament?

Co dodać do betonu na mróz?

W przypadku temperatury otoczenia niższej niż minus 10 stopni C, zaleca się posłużyć matami słomianymi, trzcinowymi lub styropianem, które charakteryzują się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Warto pamiętać o dodaniu takich materiałów, aby zapewnić maksymalną ochronę budynku.

Co się daje zamiast wapna?

Czy można łatwo zrobić poprawki bez kupna nowego materiału?
Tak, istnieje substancja, która pozwala na uzyskanie dobrej jakości betonu lub zaprawy cementowej – plastyfikator. Jest on dostępny w dwóch formach: proszek (saszetka) oraz płyn (butelka). Wybierając plastyfikator, warto zwrócić uwagę na cenę – saszetka około 10 złotych, butelka 20-30 złotych. Cena tony wapna to okolo 200-250 złotych.

Jaki plastyfikator do fundamentów?

Żeby zminimalizować ryzyko, warto dodać do mieszanki plastyfikatora polepszającego jej właściwości robocze i wytrzymałościowe. Takim plastyfikatorem jest np. Emulsja Budowlana Atlas. Poprawia ona plastyczność i urabialność betonu, umożliwia przyrost wytrzymałości, zmniejsza skurcz betonu i tendencję do spękań.