Jak prawidłowo zaizolować fundament?

Wszyscy wiemy, że fundament to podstawa każdego domu. Niestety, często jest on niedoceniany i traktowany po macoszemu. Tymczasem to właśnie od tego elementu budynku zależy jego trwałość i bezpieczeństwo. Dlatego też tak ważne jest, aby prawidłowo zaizolować fundament.


Wybór materiału do izolacji fundamentów uzależniony jest od kilku czynników. Bierze się pod uwagę typ gruntu, na którym stawiany jest budynek oraz skład chemiczny wody gruntowej. Innym istotnym czynnikiem jest stopień nasilenia ruchów pionowych i poziomych gruntu, żyzność gleby oraz wartość oporu osiadania gruntu. Istotne są też warunki meteorologiczne terenu. Bardzo ważna jest precyzyjna dokumentacja techniczna dla inwestycji (projekt budowlany).

Jak prawidłowo wykonać izolację?

Izolacje poziome wykonuje się najczęściej z papy na włókninie, na lepiku lub pap termozgrzewalnych. Warstwa izolacji powinna być połączona na zakład z izolacją poziomą warstw posadzkowych podłogi na gruncie (parteru lub piwnicy) lub wywinięta na ławę fundamentową w celu odprowadzenia ewentualnej gromadzącej sie wody.

Po jakim czasie można izolować fundamenty?

Zazwyczaj muruje się ściany fundamentowe przez 4-5 dni. Gdy ściany fundamentowe są wykonane, można już izolować fundamenty, co zajmuje 2 dni.

Na jaką głębokość izolować fundamenty?

Docieplenie fundamentów ma znaczenie, ponieważ minimalna wielkość powinna jednak wynosić około 50 cm w głąb gruntu. W praktyce jednak zakłada się, że fundamenty powinny być docieplone na 1 metr. Wszystko zależy tak naprawdę od wysokości cokołu.

Jaka najlepsza izolacja pozioma?

Membrana kauczukowo-bitumiczna – dobrze sprawdza się przy średnich izolacjach przeciwwilgociowych. Warto ją stosować w podziemnych częściach fundamentów i ścian fundamentowych. Tego typu izolacja przeciwwilgociowa może być naniesiona na zagruntowany beton.

Czy trzeba izolować fundamenty od wewnątrz?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jeśli ściany fundamentowe są podzielone na kilka warstw izolacyjnych, które oddzielają grunt od budynku, to raczej nie ma takiej potrzeby.Między warstwami tych ścian może znajdować się pustka wypełniona powietrzem, dzięki czemu cały system staje się bardzo dobrze izolowany termicznie. Natomiast jeżeli ściany fundamentowe mają tylko jedną warstwę – należy rozważyć ocieplenie od wewnątrz. Rozwiązanie to okazuje się być bardzo skuteczne i pozwala uniknąć mostków cieplnych.

Zobacz także:  Jak Nakladac szłam Hydroizolacyjny?

Co lepsze na fundament papa czy folią?

Folia zdecydowanie jest elastyczniejsza i mocniejsza, dzięki czemu uszkodzenia izolacji będą mniej dotkliwe. Jeśli nasz fundament jest zagięty, to folia sprawi że izolacja będzie się trzymać. Dlatego też fundamenty na folii są bardziej efektywne.

Jak wykonać izolacja pozioma fundamentów?

Rozpoczęcie takiej hydroizolacji rozpoczyna się od ułożenia papy lub folii na ławach fundamentowych. Folia jest układana luzem, a papa ma być przyklejona lub zgrzana z podłożem. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można stawiać ściany fundamentowe.