Co to jest hydroizolacja dachu?

Chcesz wiedzieć, co to jest hydroizolacja dachu? Czytaj dalej! Hydroizolacja dachu to nic innego jak zabezpieczenie dachu przed wodą. Jest to bardzo ważne, ponieważ dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Jeśli dach jest niezabezpieczony, może dojść do bardzo poważnych problemów, takich jak wycieki i zalania. Dlatego tak ważne jest, aby dach był odpowiednio zabezpieczony. Hydroizolacja dachu pozwala na znacznie lepsze zabezpieczenie dachu, a tym samym zapobiega problemom związanym z wodą.


Hydroizolacja dachu to nic innego jak zabieg, który chroni dach budynku przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Do hydroizolacji używana jest płynna membrana dachowa, która przedłuża znacząco trwałość i odporność dachu na wszelkie uszkodzenia.

Co można dać zamiast papy na dach?

Blacha na podwójny rąbek stojący to dobra alternatywa dla papy termozgrzewalnej na dach o kilkustopniowym spadku. Dachy płaskie najczęściej są nachylone pod kątem od 3 do 12 stopni, więc blacha na takim dachu musi być przygotowana sztywnego poszycia.

Czy na papę można położyć membranę?

Tak, można. A co to daje? Sporo korzyści! Przede wszystkim podczas remontu oszczędzamy (bo takie rozwiązanie jest tańsze), a także nie musimy wywozić i utylizować starej powłoki papowej (bo nie trzeba jej zrywać). Warto też wiedzieć, że membrana na papę nie zawiera związków bitumu.

Jak zabezpieczyć dach płaski?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie pap termozgrzewalnych. Papę taką można kupić w sklepach budowlanych. Wybierając papę, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejsza jest osnowa, która powinna być wykonana z włókniny poliestrowej lub tkaniny szklanej. Osnowa taka sprawia, że papa jest bardziej elastyczna i lepiej toleruje nagrzewanie się dachu podczas eksploatacji.

Ile kosztuje membrana na dach?

Przyjmuje się, że trójwarstwowa membrana dachowa o gramaturze 100 g/m2 to koszt ok 150 zł. Za wyższą gramaturę to nawet kwota 200 zł. Ta o gramaturze 160 może kosztować 300 zł. Wybierając odpowiedni produkt należy kierować się nie tylko ceną, ale parametrami.

Zobacz także:  Ile kosztuje izolacja pozioma starego budynku?

Po co papa na dachu?

Jej zadaniem jest ochrona papy przed wiatrem, deszczem, a także wahaniami temperatury i rozmiękczaniem. Ważne są również jej walory estetyczne. W papach podkładowych zazwyczaj stosuje się posypkę drobnoziarnistą, natomiast w papach wierzchniego krycia – gruboziarnistą. Co ciekawe, można spotkać się także z pastami bitumicznymi i membranami elastycznymi – te drugie mają jeszcze większą wartość izolacyjną.

Co jest lepsze papa czy membrana?

Ponieważ jestem inżynierem budowlanym i kocham swoją pracę, bardzo dokładnie sprawdziłem to dla Ciebie! W skrócie: membrana jest łatwiejszym materiałem, ale jest wrażliwsza na promieniowanie UV. Należy ją szybko pokryć kolejnymi warstwami, z kolei papa pozwala na rozłożenie prac w czasie, jednak wymaga dodatkowej konstrukcji, co zwiększa koszty. Zwróć uwagę także na izolacyjność akustyczną i cenę jednostkową.

Czy papa przepuszcza parę wodną?

Papa to materiał, który dobrze uszczelnia dach od zewnątrz, ale nie przepuszcza pary wodnej – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie. Woda gromadzi się więc wewnątrz domu i może powodować problemy. Dlatego warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem, które będzie skutecznie chroniło dach przed wilgocią i jednocześnie pozwoli na swobodny odprowadzanie pary wodnej.