Czy Bliźniak to dom jednorodzinny?

Jeśli zastanawiasz się, czy bliźniak to dom jednorodzinny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim interesujące fakty i opinie ekspertów. Dowiesz się, jakie są plusy i minusy mieszkania w bliźniaku. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję, czy bliźniak jest dla ciebie odpowiednim typem domu.


Jak nauka definiuje “jednorodzinny”? Z tego zapisu można się dowiedzieć, że spektrum zabudowy budynków jednorocznych jest zdecydowanie szersze, niż się zwykle przypuszcza. Nie tylko zatem bliźniak, ale także budynki szeregowe i w zabudowie grupowej są zaliczane do jednorodzinnych. Deweloperzy często bowiem decydują się na sprzedaż takich obiektów osobom fizycznym – przeznaczenie prawne działki oraz całego osiedla umożliwia realizację tylko celów mieszkaniowych. W myśl ustawy Prawo Budowlane, jest to każdy budynek mieszkalny lub innego przeznaczenia niż użytku publicznego, do którego prowadzi się wejście bezpośrednie ze stanu nieruchomości gruntowej należącej do tego samego właściciela. Tak więc według prawa polskiego bliźniak to dom jednorodzinny – de facto i de iure.

Ile kosztuje dom bliźniak?

Koszt budowy domu bliźniaków wycenia się średnio na 2.200zł/mkw. netto. Jest to więc koszt 2x(100-150m2)x2200zł/m2 = 440 000 – 660 000zł netto.

Czy budowa bliźniaka jest tańsza?

Budowa domu wolnostojącego to inwestycja, która nie dość, że będzie nas kosztować więcej (około 2.200 złotych za metr kwadratowy), to jeszcze wymaga od nas większych nakładów pracy i czasu. Jeśli chcemy oszczędzić na budowie swojego domu, to lepiej postawić na bliźniak. Szacuje się, że taki domek można postawić już za około 1.800 złotych za metr kwadratowy.

Czy bliźniak to dwa budynki?

Tak, bliźniak to dwa budynki. Czy można go zbudować na dwa niezależne fundamenty? Tak, można to zrobić na dwa niezależne fundamenty. Dlaczego? Ponieważ jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste – oszczędność czasu i pieniędzy.

Zobacz także:  Czy trzeba izolować fundamenty od wewnątrz?

Czy bliźniak to budynek wolnostojący?

Jurysdykcja sądów powszechnych jest dla tego typu spraw ograniczona. Istnieje kilka orzeczeń Najwyższego Sądu Administracyjnego, które wskazują na to, że bliźniaki nie są budynkami wolnostojącymi. W przypadku braku regulacji prawnej, która określałaby charakter tych obiektów, uznaje się je za budynki wolnostojące.

Czy warto kupić dom bliźniak?

Warto pomyśleć o takiej inwestycji z kilku powodów. Po pierwsze, budynki tego typu świetnie sprawdzają się w przypadku małych i wąskich działek. Zajmują one nieco mniej miejsca niż dom wolno stojący, a jednocześnie oferują nam podobną ilość pomieszczeń. Ponadto, bliźniaki często są tańsze od domów jednorodzinnych o podobnej powierzchni użytkowej. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze podczas samego procesu budowlanego oraz późniejszych remontów i modernizacji.

Ile kosztuje budowa bliźniaka 2022?

Cena wynajmu budynków mieszkalnych bez wykonanych instalacji sanitarnych i elektrycznych rośnie. W przypadku stanu surowego zamkniętego będzie to od 1500 do 2300 zł za metr kwadratowy. Koszt stumetrowego domu może więc wynieść od 150 tys. zł do 230 tys. Te same koszty będzie potrzebna do ukończenia domu według indywidualnego projektu.

Czy na każdej działce można postawić bliźniaka?

to zależy. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) wyraźnie określono, że na danej działce dopuszcza się zabudowę bliźniaczą to tak. W innym wypadku należy uzyskać odpowiednie zezwolenie lub decyzję administracyjną.