Czy hydrofor się odpowietrza?

Zastanawialiście się kiedykolwiek, czy hydrofor się odpowietrza? Jeśli tak, to dobrze trafiliście! W tym artykule postaram się wyjaśnić, jak działa hydrofor i dlaczego odpowietrzanie jest tak ważne. Zachęcam do lektury!


Tak, każda pompa hydroforowa musi zostać odpowietrzona przed pierwszym uruchomieniem oraz po każdym spuszczeniu wody ze zbiornika. Jak odpowietrzyć pompę hydroforową? Najprostszym sposobem będzie użycie klucza (np. nasadowego) do odkręcenia nakrętki na pompie, a następnie kierujemy strumień wody tak, aby spływał po ściance wewnętrznej i opadał bezpośrednio na dno pompy.

Jak odpowietrzyć pompę wody z hydroforem?

Pompy hydroforowe, które służą do cieczy, posiadają specjalny otwór odpowietrzający. Warto go wykorzystać, zalewając przewód ssący wodą. W ten sposób można bezpiecznie i skutecznie odpowietrzyć pompę hydroforową. Aby jednak cała operacja przebiegła prawidłowo, należy pamiętać o tym, aby zalać pompę hydroforową do pełna wodą. Dopiero po wykonaniu tej czynności można uruchomić pompę hydroforową.

Jak odpowietrzyć zbiornik na wodę?

Zacznij od sprawdzenia, czy kotłownia jest dobrze wentylowana. Po ustaleniu tego faktu możesz przystąpić do działania. Przede wszystkim należy zacząć od grzejnika, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego. Najlepiej wykonać to przy pomocy śrubokręta lub klucza. Zakręcamy zawór grzejnika i umieszczamy tackę pod odpowietrznikiem. Następnie przekręcamy narzędzie w lewo do momentu pojawienia się wody zamiast powietrza (ważne jest tutaj, aby mieć pod ręką duży ręcznik).

Dlaczego pompa wody się zapowietrza?

Jeżeli ciśnienie powietrza wynosi 0,6-0,7 atmosfery to nie jest ono dostarczane do hydroforu. Dlatego też zbiornik musi być wyposażony w poduszkę powietrzną. Powietrze zawarte w tym zbiorniku uzupełnia się przy każdym poborze wody ze zbiornika (gdy pompa pobiera powietrze jest ono częściowo pobierane).

Dlaczego hydrofor nie może dobić?

Sygnałem do tego jest nieprawidłowa praca pompy, a konkretnie jej zbyt częste uruchamianie się, niż było to do tej pory. W zbiornikach przeponowych, w takiej sytuacji, mogło dojść również do pęknięcia przepony. Istnieje jednak łatwy sposób aby to sprawdzić. Należy wcisnąć wentyl odpowiedzialny za dobicie powietrza i obserwować czy hydrofor się „odkręci i nabierze powietrza”. Jeśli tak będzie się działo to problem leży w samej pompie – być może jej tłoczek lub uszczelka są już wymienione i ciśnienia nadal nie ma.

Zobacz także:  Czy trzeba izolować fundamenty od wewnątrz?

Jak wyciszyć pompę hydroforową?

Pompy wstępne są częścią systemu nawadniania i pełnią bardzo ważną funkcję. Niestety, pompy te mogą być bardzo dokuczliwym źródłem hałasu w laboratorium. Jednym z możliwych rozwiązań jest stosowanie specjalnych stołów, które pozwalają na izolację hałasu. W przypadku gdy laboratorium jest już wyposażone i nie ma możliwości zakupu stołu, rozwiązaniem jest zastosowanie obudowy wyciszającej na pompę. Obudowa taka skutecznie tłumi hałas i sprawia, że praca pompy staje się bardziej komfortowa.

Ile powinno być ciśnienie w hydroforze?

– to pytanie często pojawia się wśród klientów sklepów hydraulicznych. Zazwyczaj wartości te wynoszą 1,5 bara dla zbiorników o pojemności od kilkunastu do stu litrów. Z kolei dla zbiorników większych niż sto litrów jest to 2,5 bara. W przypadku zbiorników ocynkowanych ciśnienie poduszki powietrznej powinno wahać się od 1,6 do 2,2 bara.

Dlaczego hydrofor nie ciągnie wody?

Głośna praca silnika może wskazywać na to, że pompa pracuje, ale nie może zasysać wody – być może lustro wody jest poniżej dopuszczalnej granicy ssania. W takim razie warto sprawdzić głębokość studni albo kopułki osadniczej – jeśli jest ona niższa niż 8 metrów (a nawet 9 metrów dla niektórych modeli pomp), to konieczna jest dokumentacja aby mogła ona podłączyć pompę. Dokumentacja powinna określać minimalną odległość między lustrem a podłożem.