Czy hydrofor się odpowietrza?

Zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego nie możesz uzyskać wody z hydroforu? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie! Hydrofor może się odpowietrzać ze względu na kilka czynników. Dowiesz się, jakie są to czynniki i jak je naprawić.


Odpowietrzanie pompy hydroforowej jest konieczne przy pierwszej instalacji i uruchomieniu. Takie są zalecenia producenta urządzenia i należy się do nich stosować, w celu prawidłowego funkcjonowania całego hydroforu. Ponadto, ręczne zalewanie pompy jest konieczne po każdym spuszczeniu wody z układu np. po pracach serwisowych, czy naprawach. W takim przypadku, bez odpowiedniego naoliwienia pompy może dojść do jej uszkodzenia i konieczności wymiany na nową.

Jak odpowietrzyć zbiornik na wodę?

Zacznij od grzejnika, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego, zakręć zawór grzejnika i umieść tackę pod odpowietrznikiem. Koniecznie miej pod ręką duży ręcznik. Przystaw śrubokręt lub kluczyk do odpowietrznika i przekręcaj w lewo do momentu pojawienia się wody zamiast powietrza.

Dlaczego hydrofor nie chce się wyłączyć?

Możliwe przyczyny

1. Przekroczenie wartości ciśnienia górnego
2. Uszkodzenie pompy
3. Wyłączenie zasilania hydroforu
4. Zatkany filtr

Jak uruchomić hydrofor po zimie?

Zimą, by przechować je w nieprzemarzających zimą pomieszczeniach. Na wiosnę pompa jest montowana z powrotem na swoim miejscu. Przed jej pierwszym uruchomieniem należy zalać wodą zarówno samą pompę, jak i rury doprowadzające wodę do niej. Wodę należy wlewać powoli – tak, by powietrze mogło swobodnie uchodzić z rur. Pamiętaj też, żeby przed uruchomieniem sprawdzić ciśnienie oraz szczelność całego układu – jeśli będzie ona niewielka, możesz podnieść całe ciśnienie krótkim puszczeniem wody ze spustu lub kranu.

Jak odpowietrzyc pompę hydroforu?

Do tego celu służy specjalny otwór, który znajduje się na pompie hydroforowej. Umożliwia on zalanie przewodu ssącego wodą. Aby jednak działanie to przyniosło efekt, należy go zalać do pełna. Dopiero po wykonaniu tej czynności można uruchomić pompę hydroforową
Pamiętaj, aby przed odpowietrzeniem pompy hydroforowej zawsze sprawdzić jej ciśnienie oraz poziom oleju.

Zobacz także:  Kiedy jest potrzebny hydrofor?

Dlaczego pompa wody się zapowietrza?

Zastanówmy się nad tym. Otóż, pompa wody musi pracować w taki sposób, aby usuwać ze zbiornika powietrze. Woda zawiera cząsteczki powietrza, które są pobierane przez pompę podczas jej działania. Gdy pompa pobiera także powietrze, dochodzi do sytuacji, w której Powietrze jest uzupełniane w zbiorniku.

Jak odpowietrzyć instalację wodną w domu?

Najczęściej problem tkwi w niedostatecznym spadku rury, która łączy dom z uliczną siecią wodociągową. Rurę przyłącza się ze stałym spadkiem min. 2-3% (2-3 cm na metr długości przewodu) w kierunku od domu do wodociągu ulicznego. Umożliwia to stałe odpowietrzanie instalacji, a w razie potrzeby – także jej opróżnienie.

Jak odpowietrzyć pompę hydrauliczna?

Zdejmij korek wlewu z pompy głównej lub zbiornika wyrównawczego i podłącz urządzenie do odpowietrzania za pomocą odpowiedniego adaptera. Wytwórz ciśnienie w układzie hydraulicznym (maks. 2 bary). Zdejmij zaślepkę ochronną z króćca odpowietrzającego na pompie pomocniczej.