Kiedy jest potrzebny hydrofor?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy wodnej masz w swoim domu, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz musiał ją wymienić. Pompy wodne są częścią domowej instalacji wodnej, która jest odpowiedzialna za doprowadzanie wody z sieci do twojego domu. Są one podłączone do głównego przewodu wodnego i działają poprzez ciśnienie, które jest generowane przez głowicę hydrauliczną. Głowica hydrauliczna jest zasilana przez silnik, który napędza pompę. Pompy wodne mogą być używane do celów gospodarczych, takich jak irygacja lub do ogrzewania wody użytkowej.


Hydrofor jest urządzeniem, które służy do magazynowania wody. Jego zadaniem jest gromadzenie wody na zapas, dzięki czemu pompa nie będzie uruchamiana z każdym odkręceniem kurka. Dzięki temu rozwiązaniu można oszczędzić energię i sprawić, że woda będzie dostępna wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Hydrofor najczęściej stosuje się przy budynkach, które maja podłaczenie do sieci wodociagowej.

Co to jest hydrofor?

Hydrofor to urządzenie służące do podnoszenia ciśnienia wody w instalacji wodociągowej. Aby umożliwić dopływ wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników, stosuje się kilka hydroforni naprzemiennie lub równolegle. Hydrofory zasilane są głównie ze studni głębinowych, ale mogą być także zasilane bezpośrednio z sieci wodociągowej. Wysokość podnoszenia ciśnienia oraz ilość wody jest regulowana przez sterownik, który automatycznie włącza i wyłącza pompy.

Czym się różni pompa wody od hydroforu?

Pompa głębinowa jest niezbędna wtedy, gdy lustro wody w studni wierconej znajduje się poniżej 8 metrów. Z kolei hydrofory stosowane są w sytuacjach, gdy lustro wody znajduje się powyżej 8 metrów i nie ma tendencji do opadania poniżej tego poziomu. Pompy głębinowe czerpią wodę bezpośrednio ze studni, natomiast hydrofory maja zbiorniki, w których magazynuje się wodę podciśnieniowo.

Jak działa hydrofor do wody?

W chwili włączenia hydroforu, pompa wymusza ruch wody ze studni do wypełnionego powietrzem zbiornika hydroforowego. Pompa pracuje do momentu, w którym ciśnienie w hydroforze uzyska odpowiednią wartość. Kiedy osiągnie określone maksimum zwyczajnie przestanie działać.

Zobacz także:  Czy hydrofor się odpowietrza?

Jak prawidłowo zalać hydrofor?

Wodę należy wlewać powoli – tak, by powietrze mogło swobodnie uchodzić z rur. Zalanie wodą musi być wykonane przy otworzonych zaworach, by umożliwić usunięcie z rur powietrza. W przypadku hydroforów zasilanych z pomp głębinowych rzadko kiedy wyjmuje się pompę ze studni.

Ile kosztuje hydrofor do wody?

Cena hydrofora zależy od jego pojemności. Niewielki hydrofor o pojemności około 20l, kosztuje okolo 200 – 300 zł. Za znacznie większy 60l hydrofor przyjdzie nam zapłacić 400 – 500 zł. Natomiast jeśli będziemy chcieli korzystać tylko i wyłącznie ze zbiornika hydroforu to musimy kupić model o pojemności 100 l, co nas kosztować będzie okolo 100l – 150l.

Czy hydrofor zassie wodę?

Pompa hydroforowa bedzie dzialala, jedynie sama nie zassie wody z takiej glebokosci. Jezeli woda bedzie w rurze i pompa odpowietrzona to pociagnie. Problemem moze byc jedynie przeciek na odcinku ssacym, lub uszkodzone zawory zwrotne.

Co lepsze hydrofor czy pompa głębinowa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie głębokość studni odgrywa tutaj kluczową rolę, ale różnica wysokości pomiędzy lustrem wody a naszymi instalacjami sanitarnymi. Jeśli zatem lustro wody utrzymuje się na poziomie 6-7 metrów bez wątpienia można w tym przypadku zastosować pompę hydroforową. Natomiast w sytuacji, gdy woda znajduje się poniżej 8 metrów, wówczas należy sięgnąć po pompę głębinową. Warto jednak mieć świadomość, że ceny urządzeń szacuje się na około 1000-1500 złotych więc warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe.