Jaka lambda do ocieplenia?

Nie wiesz, jaka lambda do ocieplenia? Jeśli nie masz pewności, że dobierzesz odpowiednią grubość izolacji, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się, jakie parametry mają wpływ na izolacyjność cieplną i jak dobrać gęstość materiału.

Jaka lambda do ocieplenia?

Jaka lambda jest najlepsza?

W telegramowym skrócie lambda to współczynnik, który określa izolacyjność materiału. Im niższy jest lambda, tym lepszą izolację zapewni nam dany materiał. Najczęściej spotykamy się z lambdą mieszczącą się w przedziale od 0,032 do 0,038. Lambda można porównać do R-wartości materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie (odporność cieplna). Podobnie jak R-wartość, lambda jest zależna od gęstości materiału, ale także od jego rodzaju. Z tego powodu ustalenie idealnej lambdy nie jest łatwe.

Jaka najlepsza lambda welny?

Jak wspomniano, zaleca się stosowanie zasady „im mniej, tym lepiej”, a więc najlepszym wyborem będzie wełna o współczynniku lambda między 0,35 a 0,37. Dzięki temu uda się uniknąć niepotrzebnych strat ciepła oraz uzyskać optymalny poziom izolacji.

Co to jest wartość lambda?

Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła, który określa wartość materiałów izolacyjnych. Im mniejszy wskaźnik, tym lepsze parametry termoizolacyjne materiału. Wartość współczynnika lambda użytego materiału budowlanego ma duży wpływ na późniejsze koszty ogrzewania budynku.

Jaka lambda styropianu jest najlepsza?

Najpopularniejszym produktem styropianowym jest styropian biały, którego λ = 0,038 W/(m.K). Możemy spotkać także styropian szary (inaczej grafitowy), który jest lepszym izolatorem, ponieważ jego współczynnik przewodzenia ciepła to jedyne 0,031 W/(m.K). Z tego wynika, że styropian szary ma najlepsze właściwości izolacyjne spośród dostępnych na rynku rodzajów styropianu.

Czy lambda w styropianie ma znaczenie?

Zdecydowanie tak – to on decyduje o tym, że styropian charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Współczynnik lambda jest bezpośrednio powiązany z ceną styropianu – im jest on niższy, tym droższy będzie materiał. Dlaczego? Ponieważ lepsze właściwości izolacyjne to gwarancja niższych kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Zobacz także:  Czym jest paroizolacja?