Jaki klej do styroduru?

Styrodur to popularny materiał wykorzystywany w budownictwie. Jest lekki, łatwy w obróbce i ma dobre właściwości izolacyjne. Do tego jest tani i dostępny w każdym sklepie budowlanym. Ale jakiego kleju do styroduru użyć?
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki klej do styroduru będzie najlepszy dla Twoich potrzeb.


SOUDAL Soudatherm Roof 250 – kleje poliuretanowe
Styropian i styrodur to popularne materiały izolacyjne, które często stosuje się w budownictwie. Aby zapewnić odpowiednie przyklejenie polistyrenu ekstradowanego do ścian, należy użyć kleju poliuretanowego. SOUDAL Soudatherm Roof 250 to jeden z takich klejów, który ma formę pianki i jest przeznaczony do łączenia styropianu i styroduru. Pianka poliuretanowa jest bardzo elastyczna, dlatego też klej ten doskonale sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych.

Na co przykleić styrodur?

Można zastosować specjalny klej poliuretanowy lub bitumiczny. Niezbędny będzie także pistolet do aplikacji kleju, dzięki któremu nie pobrudzisz ubrania. Najpierw naniesiony zostaje klej wokół obramowania płyty oraz na jej środku. Należy rysować „X”, aby lepiej trzymała się ona ze ścianą. Pamiętaj o dociskaniu płyt do ściany.

Czym kleić styrodur do sufitu?

Aby kleić styrodur do sufitu potrzebujemy specjalnych, mocnych klejów. Najczęściej używane kleje to klej polistyrenowy, klej poliuretanowy lub dyspersyjny. Kleje te łączą się z tworzywem sztucznym i dzięki swojej doskonałej przyczepności idealnie sprawdzają się w takich sytuacjach. Aby jednak uniknąć rozmiękania styropianu pod wpływem ciepła, warto stosować kleje bitumiczne do styropianu i styroduru.

Co położyć na styrodur?

Tak, warto by dać siatkę. Jest to ważne zabezpieczenie dla materiału, który jest podatny na warunki atmosferyczne. Siatka daje dodatkowe wsparcie styroduru i zapobiega jego rozciąganiu się i kruszeniu.

Jak przykleić styrodur do fundamentu?

Do klejenia stosuje się klej bitumiczny albo poliuretanowy. Wykonując izolację fundamentów należy zwracać uwagę na właściwe dopasowanie do siebie płyt. Zasypanie fundamentów gruntem może nastąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju.

Zobacz także:  Czy Bliźniak to dom jednorodzinny?

Czy styrodur się gruntuje?

Zależy to od rodzaju podłoża, na które ma być przyklejony i jak gładkie ma być podłoże. Jeśli chodzi o gruntuwanie styroduru na drewno, to tak naprawdę nie trzeba go gruntować. Wystarczy zwykły klej do drewna.

Czy daje się folię kubełkową na styrodur?

– pytanie często słyszymy od inwestorów. Najczęściej do ocieplenia fundamentów w gruncie wykorzystuje się twardy styrodur – odporny na wodę. Napór gruntu i ewentualne zarysowanie kamieniami nie wpływają na parametry ocieplenia. Nie ma więc konieczności ochrony styroduru za pomocą folii kubełkowej. Twarda pianka polistyrenowa jest materiałem bardzo uniwersalnym i można ją stosować przy każdym typie fundamentu – łatwo się nią ociepla ściany piwniczne, parkingi podziemne, garaże oraz piwnice przydomowe.

Ile cm styroduru na fundament?

Warto wiedzieć, że w przypadku tego surowca wystarczy 15 cm grubości. Wcześniej zostało już wspomniane, że posiada on świetne właściwości termoizolacyjne, dlatego nie ma potrzeby, aby grubość była większa.